Do rozliczenia z fiskusem wystarczy PESEL

Do rozliczenia z fiskusem wystarczy PESEL

Od nowego roku wejdą w życie nowe zasady porozumiewania się podatników z urzędami skarbowymi. Rząd do końca 2010 roku chce wprowadzić zmiany dotyczące rozliczania się z fiskusem.

I tu miła niespodzianka. Nowe rozwiązania mają zdecydowanie uprościć wszelkie formalności. Po pierwsze osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z fiskusem będą posługiwały się tylko jednym numerem. Będzie to PESEL, a o NIP-ie będzie można zapomnieć. NIP dla osób indywidualnych przechodzi bowiem do historii, przestanie być też nadawany.

Po drugie znacznie łatwiejsza będzie też procedura przyznawania Numeru Identyfikacji Podatkowej dla firm. Od 2011 roku urzędy skarbowe będą wydawały od ręki proste zaświadczenia nadające NIP. Do tej pory naczelnik US musiał wydać specjalną decyzję administracyjną, na którą podatnik musiał poczekać. NIP dla przedsiębiorstw będzie dalej obowiązywał, bo takie są wymogi unijne.

Zmiany nie będą żadnym obciążeniem dla budżetu państwa, ani utrudnieniem dla systemów urzędów skarbowych. Podatnikom zdecydowanie ułatwią życie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.