Groźne BPA zniknie ze składu butelek plastikowych

Groźne BPA zniknie ze składu butelek plastikowych

Większość plastikowych, przezroczystych opakowań do żywności jest wykonana przy użyciu związku chemicznego o nazwie Bisfenol A. Okazuje się, że jest on wyjątkowo niekorzystny dla naszego zdrowia.

Bisfenol to problem obecny na całym świecie. Wszędzie używa się go w tym samym celu – m.in. do produkcji plastikowych opakowań. Wiele krajów jednak już wcześniej podjęło odpowiednie działania, by weliminować ten związek z produkcji tworzyw. Wśród nich są m.in. Stany Zjednoczone, Korea, Japonia i Kanada. Teraz problem poważniej zaczęła dostrzegać również Europa.

Unia Europejska od 2011 roku wprowadzi zakaz używania BPA do produkcji butelek dla niemowląt. Swoją decyzję opiera na badaniach, przeprowadzonych w latach 2005-2009 na BPA. Wynika z nich, że Bisfenol A szczególnie źle działa właśnie na dzieci i kobiety w ciąży, jednak wszyscy, którzy mają z nim bezpośredni kontakt mogą doznać kłopotów ze zdrowiem. BPA jest bowiem związkiem toksycznym, kancerogennym i wywołującym poważne zmiany hormonalne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.