Koniec pełnopłatnych zwolnień lekarskich dla służb mundurowych

Koniec pełnopłatnych zwolnień lekarskich dla służb mundurowych

Możliwe, że już wkrótce przywilej pełnopłatnego zwolnienia chorobowego dla służb mundurowych może zostać zlikwidowany. Rząd chce w tej kwestii równych zasad dla wszystkich pracowników.

Obecnie jest tak, że pracownicy służb mundurowych, nawet jeśli przedstawią pracodawcy zwolnienie L4, dostają wynagrodzenie w wysokości 100 procent. Tymczasem wszyscy pozostali pracownicy otrzymują wynagrodzenie pomniejszone o 20 procent. Taka sytuacja jest wynikiem tego, że służby mundurowe są niejako w ten sposób wynagradzane za to, że wykazują gotowość do pracy w każdej chwili oraz, że wypełniają swoje obowiązki w nienormowanym trybie pracy. Rząd uważa jednak, że szczególnie policjanci sięgają po zwolnienia chorobowe zbyt często, co uniemożliwia sprawną pracę danego sektora publicznego.

W wyniku tego, że miesięcznie ok. 200 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym, w komendach brakuje rąk do pracy. Taki system jest drogi w utrzymaniu, ponieważ każdemu nieobecnemu policjantowi trzeba znaleźć zastępstwo, to wymaga płacenia nadgodzin tym, którzy pracują nie tylko za siebie. Takie zjawisko zdecydownie nadwyręża budżet. Stąd pomysł rządu, by służbom mundurowym zlikwidować pełnopłatne chorobowe. Związki zawodowe oczywiście protestują i chcą utrzymania tego przywileju.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.