Mniej piractwa, więcej pieniędzy

Mniej piractwa, więcej pieniędzy

Skorzystamy wszyscy. O tym przekonuje nas raport sporządzony przez IDC na zamówienie Business Software Alliance. Wynika z niego, że zlikwidowanie piractwa wzbogaciłoby całe społeczeństwo.

Tłumaczenie jest bardzo proste – zlikwidowanie piractwa to wzmożenie ruchu w branży IT, to z kolei oznacza pojawianie się nowych miejsc pracy (zarówno przy tworzeniu oprogramowania, jak i przy jego dystrybucji), czego bezpośrednim skutkiem będą większe wpływy do budżetu państwa. Dla Polski konkretne kalkulacje wyglądają tak, że jeśli w ciągu 4 lat ograniczylibyśmy piractwo o 10%, PKB wzrosłoby o 3,058 mld złotych. Wydaje się więc, iż jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. BSA podaje nawet gotowe zalecenia jak rządy powinny zabrać się za zwiększenie bezpieczeństwa własności intelektualnej.

Jedyny szkopuł tego raportu jest związany ze zleceniodawcą – Business Software Alliance stoi na straży interesów firm produkujących oprogramowanie. Wydaje się więc aż podejrzane, że wyniki ekspertyzy są tak jednoznaczne. Łatwo sobie przypomnieć inne tego typu opracowania, które prowadziły do odmiennych konkluzji (np. raport rządu Stanów Zjednoczonych, z którego wynikało, iż na piractwie korzysta wiele sektorów gospodarki).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.