Nowe dowody osobiste jeszcze nie w lipcu

Nowe dowody osobiste jeszcze nie w lipcu

O planach wprowadzenia nowych dowodów osobistych mówiono już w ubiegłym roku. W założeniu miały one stanowić ważny element informatyzacji systemu administracyjnego w kraju.

Głównie dlatego, że ułatwiałyby załatwianie spraw urzędowych przez internet. Osiągalne byłoby to dzięki podpisowi elektronicznemu, który zakodowany byłby w czipie umieszczonym w dowodzie. Chociaż plany resortu są jak najbardziej korzystne, nie doświadczymy ich prędko.

Plany były takie, by zmiany wprowadzić w możliwie jak najszybszym terminie. W ubiegłym roku ustalono, że wymiana dowodów osobistych zacznie się 1 lipca 2011 roku. Jednak jeśli ktoś w tym czasie będzie wnioskował o wyrobienie dokumentu, najprawdopodobniej zostanie mu wydany jeszcze stary dowód w formie plastikowej karty.

Resort na trzy miesiące przed planowanym wprowadzeniem zmian uprzedza, że może nie zdążyć z realizacją celu. Głównie dlatego, że wprowadzenie systemu łączącego wszystkie urzędy w kraju siecią wymiany informacji, które zawarte będą w czipach. Prace te mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. Poza tym do załatwienia pozostaje jeszcze kwestia wyboru producenta nowych dowodów.

Nowe dowody osobiste wyposażone będą w mikroprocesor, który będzie bazą informacji o jego posiadaczu. Będzie on zawierał bezpłatny podpis elektroniczny. Będzie też kluczem dostępu do wielu usług, m.in. medycznych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.