Pomoc prawna wciąż niewystarczająca

Pomoc prawna wciąż niewystarczająca

Korzystanie z usług prawniczych w Polsce zakrawa o luksus. Niewiele osób może sobie na nie pozwolić, reszta wobec problemów pozostaje bezsilna i nie może liczyć na żadną pomoc państwa.

To temat, który od lat dręczy Ministerstwo Sprawiedliwości. Choć ciągnie się on już wystarczająco długo, wciąż żadne przepisy mające to zmianić nie zostały wprowadzone w życie. To wynik sporu na linii dwóch resortów – sprawiedliwości i finansów. Ten drugi wychodzi bowiem z założenia, że Polski nie stać na kompleksową, bezpłatną pomoc prawną dla obywateli.

Wprowadzenie systemu opieki prawnej przybliżyłoby Polskę do europejskich standardów. Póki co jednak nam do nich daleko. W zamian sprawa ma być rozwiązana półśrodkami. Resort pracuje właśnie nad projektem ustawy o informacji prawnej. Jeśli ostatecznie zostane on przyjęty i ustawa wejdzie w życie, obywatele będą mogli skorzystać z konsultacji z prawnikiem nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Źródłem informacji mieliby być prawnicy z sądów rejonowych udzielający porad osobiście lub telefonicznie.

Jednak na tym koniec. Ustawa nie przewiduje nic poza tym. Prawnicy z urzędów nie mieliby możliwości formalnej pomocy potrezbującym. Sporządzanie wniosków czy pisemne analizy przepisów nie byłyby już w ich zasięgu.

Dodatkiem do tego miałaby być jeszcze poradnia internetowa – obszerna baza informacji z zakresu zagadnień prawnych. Takie poradnictwo prawne byłoby jednak na dużym poziomie ogólności, co nie jest odpowiedzią na realne potrzeby Polaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *