Rodzina na swoim tylko w nowym mieszkaniu

Rodzina na swoim tylko w nowym mieszkaniu

Wiceminister infrastruktury zapowiedział, że zmiany w programie „Rodzina na swoim”, które były planowane na lipiec 2011 roku, wejdą w życie już w styczniu 2011 roku. Wielu to pokrzyżuje plany.

W 2011 roku program dopłat państwa do części odsetek kredytu mieszkaniowego będzie wyglądał inaczej niż dotychczas. Od kilku miesięcy informowano zainteresowanych, że już w styczniu zostaną wprowadzone nowe:

  • limity cenowe – pułap cenowy nie będzie mógł przekroczyć średnich kosztów budowy o więcej niż 30%,
  • limity wiekowe – kredyt będą mogły otrzymać osoby nie starsze niż 35 lat,
  • limity powierzchni – dopłaty państwa są przewidziane do mieszkań o powierzchni nie większej niż 75 m kw. – dla rodzin i do mieszkań o powierzchni nie większej niż 50 m kw. – dla singli.

Uwzględnienie singli w programie jest także nowością, która wejdzie w życie własnie w styczniu. Dotychczas o kredyt na preferencyjnych warunkach mogą ubiegać się rodziny bądź osoby, które samotnie wychowują dzieci.

To jednak nie koniec zmian. Na lipiec zapowiadano także wyłączenie z programu mieszkań, które pochodzą z rynku wtórnego. Jak się jednak okazuje, tę zmianę rząd chce jednak wprowadzić jak najszybciej, wszystko wskazuje więc na to, że już od stycznia 2011 roku w ramach programu będzie można nabyć lokale tylko od dewelopera lub ewentualnie wybudować je samemu.

W rezultacuie zakup mieszkania na rynku wtórnym jest możliwy tylko do końca 2010 roku. Program „Rodzina na swoim” ma przestać obowiązywać już od 31 grudnia 2012 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.