Rowerzyści bardziej bezpieczni na drodze

Rowerzyści bardziej bezpieczni na drodze

Mimo tego, że rowerzyści włączający się do ruchu drogowego zachowują dużą ostrożność, nierzadko ulegają kolizjom. Przyczyną do tej pory były ograniczone prawa rowerzystów i nieostrożność kierowców.

Teraz i jedni, i drudzy będą mieli ułatwione zadanie. Zasady ruchu drogowego będą jasno określone, rowerzyści będą na ulicy bardziej widoczni, nie będą musieli przeciskać się między samochodami, by pokonać skrzyżowanie.

Jedną z ważniejszych zmian jest danie pierwszeństwa przed skręcającymi samochodami rowerom jadącym prosto po ścieżkach rowerowych. Kolejną jest umożliwienie jednośladom jazdy na skrzyżowaniu środkowym pasem ruchu, a nie pierwszym z prawej strony. Takie rozwiązanie zapobiega zajeżdzaniu drogi jadącym prosto rowerzystom przez skręcające w prawo samochody.

Rowerzyści na mocy nowego prawa dostaną jeszcze inny przywilej. Specjalnie dla nich wyodrębniony zostanie specjalny pas między skrzyżowaniem a linią zatrzymania samochodów – tzw. śluza rowerowa. Będzie ona skupiała rowerzystów i ułatwiała im bezpieczne i widoczne dla kierowców pokonanie skrzyżowania. Dotarcie do niego także będzie łatwiejsze. Rowerzyści będą upoważnieni do wyprzedzania aut z ich prawej strony, co dotychczas było spotykane, jednak nielegalne.

Przyjęta nowelizacja ustawy o ruchu drogowym obejmuje też przepisy dotyczące:

  • umożliwienia jednośladom zakładania zimą, zwiększających przyczepność, opon z kolcami,
  • zezwolenia rowerzystom jazdy po chodniku w trudnych warunkach pogodowych,
  • jazdy dwóch rowerów równolegle, o ile pozwala na to sytuacja na jezdni,
  • dopuszczenia do użytku przyczepek rowerowych do przewożenia dzieci, które są bezpieczniejsze niż foteliki montowane na rowerze.

Nowe przepisy to prawdziwy przełom w polskim ruchu drogowym. W końcu także u nas przepisy zostały ucywilizowane. Takie same od lat, na mocy międzynarodowej Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech i w Holandii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.