Ubezpieczenie opiekuńcze obowiązkowe w 2020 roku?

Ubezpieczenie opiekuńcze obowiązkowe w 2020 roku?

Polskie społeczeństwo szybko się starzeje, a wielu seniorów wymaga nieustannej opieki. Obecny system pielęgnacyjny szwankuje, dlatego w 2020 roku rząd planuje przeprowadzić jego gruntowną reformę.

Zmiany nie będą dotyczyły jedynie osób starszych. Jeśli nowa ustawa zostanie przygotowana zgodnie z obecnymi założeniami i rzeczywiście wejdzie w życie, to jej skutki odczują wszyscy podatnicy. Przede wszytkim dlatego, że będą zobowiązani do opłacania nowej składki na ubezpieczenie opiekuńcze. Plan na tę chwilę jest taki, by wynosiła ona 1 proc. wynagrodzenia.

Pieniądze w ten sposób uzyskane, przekazywane byłyby na wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Obecnie dostają go wszyscy, bez względu na stan zdrowia, którzy ukończyli 75 lat. Od 2020 roku dostawaliby go wyłącznie potrzebujący, którzy są niesprawni i wymagają stałej opieki. Otrzymanych pieniędzy nie będą mogli oni wydać na nic innego, ponieważ przekazywane będą im w formie czeku, dzięki któremu możliwe będzie zapłacenie wyłącznie za usługi pielęgnacyjne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.