Unia wprowadzi samogasnące papierosy

Unia wprowadzi samogasnące papierosy

Już w listopadzie kupić będzie można wyłącznie papierosy samogasnące, które po zapaleniu i odłożeniu na dłuższą chwilę przestaną się tlić.

Ta nowość to konsekwencja decyzji Unii Europejskiej, która została podjęta w trosce o bezpieczeństwao palaczy i ich otoczenia. Samoistne gaśnięcie papierosów w założeniu nie ma jednak na celu irytowania i zniechęcania palaczy. Tym razem Unii chodzi o zapobieganie pożarom.

Dyrektywa unijna ma przeciwdziałać powstawaniu pożarów z winy pozostawionych bez nadzoru niedopałków. W wyniku takich wypadków co roku ginie ok. 70 tys. osób na świecie. Rozwiązanie zaproponowane przez Unię ma zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków.

Nowe papierosy, będą zabezpieczone tak, by niepalone same się wygaszały. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych papierowych obrączek nakładanych na papieros, wykonanych z bibuły, która przepuszcza minimalne ilości tlenu. Produkcja takich papierosów będzie jednak bardziej kosztowna niż dotychczas. Przede wszystkim dlatego, że papier konieczny do ich wyrobienia jest dużo droższy. Czy oznacza to zatem, że od 17 listopada 2011 roku cena papierosów pójdzie w górę?

Producenci uspokajają, że nie. Koncerny tytoniowe chcą same ponieść konsekwencje zmiany przepisów tak, by kosztami nie obciążać swoich klientów. Ciekawe jednak, czy taki podział kosztów utrzyma się na dłuższą metę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.