Porady prawne

Stan prawny nieruchomości

Podczas zakupu nieruchomości niezwykle duże znaczenie ma prawidłowa weryfikacja jej stanu prawnego. Niekiedy jest to zadanie bardzo trudne. W praktyce liczba dokumentów do sprawdzenia zależy od rodzaju kupowanej nieruchomości.

Nadal nie ma ustawy frankowej

W lutym br. został przyjęty projekt ustawy frankowej. Wydawało się, że już w lipcu wejdzie on w życie. Okazało się jednak, że prace nad projektem zostały wstrzymane i ostatecznie nie trafił on do czytania na posiedzeniu Sejmu 3 i 4 kwietnia.

Prawo własności przez zasiedzenie

Najem a dzierżawa

Zarówno w przypadku najmu, jak i dzierżawy mamy do czynienia z udostępnieniem cudzej rzeczy komuś innemu w zamian za czynsz. Cechy wspólne powodują czasem problemy z ich rozróżnieniem. Jednak występują też między nimi zasadnicze różnice.

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny zgodnie z definicją ustawową, to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, lub z którymi są powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis.

Kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – wycofany?

Polski styl sprawowania demokracji wyróżnia się na tle państw zachodnich. Prawa mniejszości nie są u nas zbyt wysoko cenione, zaś ulubionym zajęciem publicznego dyskursu wydaje się obwinianie ofiar przemocy o to, co im się przytrafiło. Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wpisuje się niestety w ten niechlubny trend.

Kodeks pracy – co się zmieni od 2019 r.?

Zmiany w Kodeksie pracy są nieuniknione i zapowiadane już od kilku miesięcy. Część z nich wejdzie już w nowym roku.

Zakaz geoblokowania – co się zmieni?

Już wkrótce wejdzie w życie zakaz geoblokowania, a sprzedający nie będą mogli ograniczać klientom dostępu do zakupu produktów czy usług z powodu ich miejsca zamieszkania.

Czym jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych?

  Duża część inwestycji, które chcemy zrealizować, związana jest z koniecznością uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. W języku potocznym często nazywana jest ona decyzją środowiskową. Jest ona wydawana w trybie administracyjnym i określa jakie środowiskowe warunki musi spełnić planowane przez nas przedsięwzięcie.

Wspólnota majątkowa małżonków

Przysięga złożona przed urzędnikiem bądź ołtarzem zmienia w naszym życiu wiele. Więcej, niż zwykle zdajemy sobie sprawę.

Pieczątki przestaną być niezbędne

Obecne przepisy wymagają stosowania różnego rodzaju pieczątek na dokumentach urzędowych. Brak odpowiedniej pieczęci komplikuje załatwianie spraw, a czasem nawet je uniemożliwia. Jednak wkrótce ma się to zmienić.