Porady prawne

Spadkobiercy mają wgląd do informacji o spadkodawcach

Wraz z momentem śmierci dana osoba przestaje mieć możliwość chronienia swoich danych osobowych, a to, co robiła za życia może zostać skrywane lub ujawnione przez osoby czy instytucje, którym te informacje zostały powierzone. Czy banki mają prawo przedstawiać spadkobiercom całą historię rachunku spadkodawcy? Gdzie w tym wszystkim ochrona danych?

Kontrowersje wokół podatku z tytułu reklam

Rząd szuka kolejnych sposobów na łatanie dziurawego budżetu, a jednym z nich ma być podatek od reklam. Jest to pomysł o tyle kontrowersyjny, że nie obejmie każdego, a jedynie wybrane podmioty.

Radca prawny

Jak zmienić imię i nazwisko?

Zmiana imienia i nazwiska możliwa jest, wyłączając zamążpójście, jedynie z ważnych powodów. Należą do nich posiadanie nazwiska ośmieszającego, nielicującego z godnością człowieka, albo zmiana na imię lub nazwisko, którego faktycznie się używa. Zasady te reguluje ustawa o zmianie imienia i nazwiska.

Zniszczenie mienia

Zniszczenie mienia jest to czyn zabroniony według polskiego prawa. Ważne jest, że karze podlega tylko umyślne zniszczenie rzeczy. Jeśli dany czyn wykonaliśmy nieumyślnie, ale dodatkowo np. nie spowodowaliśmy katastrofy w komunikacji czy uszkodzenia zabytku, to nie jest on przestępstwem ani wykroczeniem.

Praca zdalna a kwarantanna

Ponad 430 tysięcy osób objętych jest obecnie kwarantanną z powodu koronawirusa. Konieczność przebywania w odosobnieniu i brak możliwości świadczenia pracy w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę budzi wśród pracowników i właścicieli firm wątpliwości.

Nowe prawo budowlane – co się zmienia?

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadzi nowe wytyczne i sprecyzuje, kiedy można budować na podstawie pozwolenia, a kiedy wystarczy zgłoszenie. Jej celem jest uproszczenie procesu inwestycyjnego.

Obowiązek noszenia maseczki a zakupy

Pandemia koronawirusa wprowadziła sporo zmian w naszym życiu. Wprowadzane obostrzenia od początku wzbudzały wiele wątpliwości. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych nakazów stał się obowiązek zakrywania nosa oraz ust w sklepach i punktach usługowych. Niestety wiele osób ma różne podejście do tych regulacji, a to z kolei powoduje kolejne pytania. Czy można nie wpuszczać do sklepu i […]

Radca prawny

Zanim pójdziesz do notariusza…

Zakup nieruchomości nieodłącznie wiąże się z wizytą u notariusza. Przedtem jednak należy się odpowiednio przygotować. Jest to bowiem finalizacja transakcji, która wymaga dopełnienia przez kupującego pewnych formalności i spełnienia określonych warunków.

Usunięcie drzewa z własnej działki

Regulacje prawa ochrony środowiska dotyczą również roślinności znajdującej się na działkach prywatnych. Zamiar usunięcia drzewa lub krzewu zgłosić należy najczęściej do właściwego organu administracyjnego. W niektórych przypadkach do wycięcia drzewa niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej zgody, a jej brak obarczony jest konsekwencjami.

Jak anulować błędny przelew?

Świadczenie postojowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Świadczenie postojowe to element Tarczy Antykryzysowej, czyli pomocy dla polskich firm, ale też pracowników w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19. Kto może skorzystać z takiej formy pomocy i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją uzyskać? Podpowiadamy!