Jak założyć jednoosobową firmę

Pierwsze kroki, jakie robimy po podjęciu decyzji o założeniu firmy należy skierować do urzędu gminy gdzie wpiszemy swoją firmę do ewidencji działalności gospodarczej. We wniosku wpisujemy swoje dane, nazwę firmy, adres firmy, miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. We wniosku należy także podać numer PKD, jest to kod przypisany określonej działalności gospodarczej. Można od razu podać kilka takich numerów, ponieważ nie wiadomo jak rozwinie się nasza firma, a każda zmiana we wniosku będzie kosztować 50 złotych. W ciągu czternastu dni po uzyskaniu tego wpisu należy udać się do urzędu statystycznego w celu uzyskania numeru REGON. Jeśli nie posiadamy jeszcze numeru NIP należy się udać po niego do urzędu skarbowego, a jeżeli już go posiadamy składamy wniosek o jego aktualizację, formularz NIP1. Wyrobienie tego numeru jest bezpłatne.

firma

Każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek bankowy, więc w następnej kolejności należy wybrać odpowiadający nam bank, ale przed wizytą w nim należy wyrobić sobie pieczątkę firmową. Na takiej pieczątce powinny znajdować się oprócz danych personalnych również numery NIP i REGON.

Każda osoba zaczynająca prowadzenie działalności gospodarczej musi podlegać obowiązkom ubezpieczeniowym. Musi, więc płacić składki emerytalno-rentowe, zdrowotne. W tym celu należy się zgłosić do ZUS, nie później niż siedem dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należy też zdecydować czy zostajemy płatnikiem podatku VAT, robimy to w urzędzie skarbowym. Bycie vatowcem pozwoli nam na wystawianie faktur, których żądają firmy. Jeśli zamierzamy prowadzić interesy z przedsiębiorcami z zagranicy należy w urzędzie skarbowym złożyć odpowiedni wniosek z formularzem vatowskim.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.