Szybkie pożyczki tylko dla wypłacalnych klientów

Szybkie pożyczki tylko dla wypłacalnych klientów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował przepisy, które utrudnią firmom pożyczkowym udzielanie kredytów gotówkowych.

Obecnie uzyskanie szybkiej pożyczki gotówkowej nie jest trudne. Wystarczy udać się do odpowiedniej firmy parabankowej i złożyć wniosek na pożądaną kwotę (zazwyczaj są to sumy od kilkuset do kilkutysięcy złotych). Formalności trwają krótko, po nich z siedziby firmy można wyjść już z gotówką w portfelu.

Dopiero potem zaczynają się trudności. Wielu klientów firmy pożyczkowe traktuje jako ostatnią deskę ratunku, kiedy pilnie potrzebuje pieniędzy. Często wizyta w takiej firmie to po prostu objaw desperacji, bo koszty takiego kredytu są ogromne. Oczywiście całą sumę należy spłacić szybko, a do niej doliczyć trzeba ogromne odsetki – stanowiące nawet 80 proc. pożyczonej sumy.

Efekt jest często fatalny. Sytuacja finansowa klientów bardzo szybko ulega pogorszeniu. Ich długi rosną, a brakuje środków na spłatę. W takiej sytuacji znajduje się już ok. 25 proc. klientów firm pożyczkowych. Mają oni kłopoty ze spłatą rat lub w ogóle ich nie regulują.

W trosce o nich więc UOKiK przygotował przepisy, których celem jest ograniczenie tego zjawiska. Są one zblizone do przepisów, jakie na banki narzuca Komisja Nadzoru Finansowego. Najprawdopodobniej zaczną one obowiązywać już pod koniec tego roku. Zgodnie z nimi firmy pożyczkowe nie będą mogły udzielać kredytów każdemu, kto się po niego zgłosi. Osoby kwalifikowane do otrzymanina pożyczki będa musiały byc wypłacalne. Potwierdzeniem tego mają być wymagane zaświadczenia o zatrudnieniu albo weryfikacja historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.