Urlop wypoczynkowy zależny od zwolnień lekarskich

Urlop wypoczynkowy zależny od zwolnień lekarskich

Jeszcze przed wakacjami okaże się, czy pracownicy, którzy wykorzystują długotrwałe zwolnienia lekarskie, będą mieli ograniczony wymiar urlopu wypoczynkowego. Ma o tym zadecydować Komisja Europejska.

Póki co przedstawiła tylko propozycję i skierowała ją zarówno do pracodawców jak i związkowców. Nie da się jednak ukryć, że Brukseli zależy na przeforsowaniu swojego projektu. Jeśli tak się stanie, a dowiemy się tego najprawdopodobniej w czerwcu, dłuższe L-4 skutkowało będzie pomniejszeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Nowelizacja dyrektywy o czasie pracy, którą rozważa Komisja Europejska, zakłada, że za każdy miesiąc zwolnienia lekarskiego pracodawca mógłby odebrać pracownikowi aż dwa dni wolnego. Oznacza to, że półroczne zwolnienie, w efekcie pozbawiałoby pracownika niemal połowy urlopu.

Pracodawcy już nie mogą się doczekać takich zmian. Dla nich takie rozwiązanie przyniesie spore oszczędności. Pracownik, który dłużej jest nieobecny w pracy często wymaga zastępstwa. Pracodawca zmuszony jest więc do pokrycia kosztów jego zatrudnienia. Później, kiedy pracownik wraca do zdrowia i swoich obowiązków zawodowych, pracodawca musi wypłacić mu pełne wynagrodzenie, nawet jeśli pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym. Sprawa komplikuje się, kiedy na zwolnieniu przebywa kobieta w ciąży. Kilka miesięcy L-4, później urlop macierzyński, a na koniec urlop wypoczynkowy, dezorganizują pracę w przedsiębiorstwie.

Związkowcy tę kwestię widzą jednak zupełnie inaczej. Ich odpowiedź na propozycję Komisji Europejskiej nie pozostawia wątpliwości – jeśli KE będzie naciskać, protesty są nieuniknione. Pracownik, zgodnie z kodeksem pracy, ma prawo zarówno do zwolnienia lekarskiego, jak i urlopu wypoczynkowego. Obie formy wolnego są od siebie niezależne i takie też powinny pozostać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.