Kierowcy mogą sprawdzić punkty karne przez internet

Kierowcy w Polsce otrzymali nowe narzędzie, które umożliwia im sprawdzanie stanu swoich punktów karnych otrzymanych za popełnione wykroczenia drogowe. Od 24 kwietnia 2017 roku można sprawdzić ten stan przez internet.

E-usługa dostępna jest na portalu obywatel.gov.pl, który został uruchomiony w marcu 2015 roku. Portal służyć ma obywatelom dostarczając im informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. Skorzystać z usługi można, jeśli posiada się Profil Zaufany. Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości.

Yastremska/bigstockphoto.com

Obecnie prezentacja danych zawiera tylko liczbę punków karnych oraz punktów tymczasowych. Widoczna jest data i miejsce popełnienia wykroczenia, a także informację o pojeździe. Podane są także dane kierowcy, którego liczba punktów dotyczy. System został uruchomiony i działa sprawnie.

Uruchomienie usługi „Sprawdź swoje punkty karne” to część programu CEPiK. Jest to system informatyczny zawierający informacje o pojazdach i kierowcach w Polsce. W przyszłości planowane są kolejne e-usługi dla kierowców. Będą to m.in. „Mój pojazd”, która umożliwi sprawdzenie szczegółowych informacji na temat samochodu. Kolejne usługi to „Uprawnienia kierowcy”, który pozwoli na weryfikację szczegółowych informacji o uprawnieniach, jakie posiada kierowca.

System ma mieć także funkcjonalność umożliwiającą udostępnienie swoich danych pracodawcy. Ma to na celu dobrowolne przekazanie swoich danych do wglądu w bazie np. o liczbie punktów karnych za wykroczenia drogowe lub o uprawnieniach, jakie posiada pracownik. Dla użytkowników przewidziano także opcję powiadamiania mailem lub SMS-em o zbliżających się terminach zakończenia polisy OC, badania technicznego, czy badań lekarskich dla kierowców. To nie wszystko. System będzie zawierał docelowo także dane na temat szkół i instruktorów nauki jazdy, głównie związane ze zdawalnością uczęszczających tam uczniów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *