Pierwszeństwo pieszych – nowa ustawa

Mnogość wypadków z udziałem pieszych popchnęła rząd do wprowadzenia nowych rozwiązań na drogach. W samym 2019 roku doszło do 7000 niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których udział brały osoby idące na nogach. Jedynym pocieszeniem mógł być fakt, że liczba ta nieco spadła, w porównaniu do poprzednich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że wypadków takich wciąż jest zdecydowanie więcej, niż być powinno.

Jakie są terminy zmian?

Już niedługo, bo 1 czerwca 2021 roku, w życie wejdzie nowa ustawa dotycząca ruchu drogowego. Decyzja o jej nowelizacji zapadła 22 stycznia tego roku, jednak na to, by zaczęła obowiązywać trzeba było chwilę poczekać. Czas ten był wręcz specjalnie wydłużony, aby możliwe było przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w tym temacie, tak aby całe społeczeństwo zostało wyedukowane pod tym względem. W tej chwili termin wydaje się być już bardzo bliski i warto dokładnie poznać nowe prawo, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Nowa ustawa – co warto wiedzieć?

Najnowsze przepisy są otrzeźwieniem zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Przede wszystkim osoby przechodzące przez ulicę (albo tory) mają obowiązek schowania telefonu komórkowego na czas pobytu na jezdni. Nie wolno rozmawiać przez niego, ani pisać smsów. Najprościej ujmując – nie powinno się go w ogóle używać.

Kolejną zmianą jest oczywiście fakt, że to pieszy od tej chwili będzie miał absolutne pierwszeństwo przy przechodzeniu przez pasy. Kierowcy muszą bezwzględnie przepuścić pieszych, którzy już weszli na zebrę, ale również tych, którzy dopiero na nią wchodzą. Nie dotyczy to jednak osób przechodzących przez torowisko – wówczas to oni muszą zachować szczególną ostrożność i przepuścić zbliżający się pojazd, gdyż pojazdy poruszające się po torach mogą mieć trudność z gwałtownym hamowaniem.

To ważne zmiany w polskim prawie ruchu drogowego, o których każdy – pieszy i kierowcy pojazdów – powinni dowiedzieć się jak najszybciej. Nowelizacja ma na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych i poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *