Piłeś? Nie pojedziesz!

Piłeś? Nie pojedziesz!

Szwedzki rząd przygotował projekt ustawy dotyczący bezpieczeństwa na drogach. Ma on wyeliminować pijanych kierowców z ruchu. Na ile nowe prawo będzie skuteczne, przekonamy się w 2012 roku.

Dopiero wtedy bowiem ustawa może zacząć obowiązywać. Najpierw musi jednak zostać zaakceptowana przez parlament, głosowanie odbędzie się jesienią i wszystko wskazuje na to, że jego wynik będzie pozytywny.

Jeśli rzeczywiście zatwierdzenie ustawy dojdzie do skutku to kierowców czekają zmiany. Nie będą jednak tak restrykcyjne, jak w innych państwach europejskich, które za jazdę po pijanemu, odbierają na zawsze prawo do kierowania pojazdami.

Szwecja daje nietrzeźwym kierowcom wybór. Mogą zdecydować się na karę w postaci roku bez prawa jazdy lub zezwolić na zamontowanie specjalnego alkomatu w ich samochodzie na 12 miesięcy. Urządzenie za każdym razem, kiedy kierowca przekroczyłby dopuszczalną ilość promili, unieruchamiałoby auto. Zainstalowany mechanizm blokowałby zapłon odbierając pijanemu kierowcy możliwość przejażdżki. Pozostaje tylko pytanie czy będzie to odpowiednią karą za popełnienie przestępstwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *