Polacy wciąż wybierają pracę „na czarno”

Polacy wciąż wybierają pracę na czarno

Dwadzieścia lat od zapoczątkowania przemian Polskiej gospodarki nasz rynek pracy nadal rządzi się nieco dzikimi prawami. Według ankiety pracuj.pl aż 30% zatrudnionych nie ma żadnej umowy.

Oznacza to, iż pracują oni w tzw. szarej strefie. Ich relacja z pracodawcą jest tylko i wyłącznie umową ustną, nieregulowaną żadnym prawem. W razie jakichkolwiek problemów natury finansowej lub organizacyjnej, rząd nie może takiej osobie pomóc. Co więcej, jeżeli inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy wykryją takie oszustwo, mogą nałożyć na pracownika karę w wysokości 500 złotych, a pracodawcę ukarać mandatem do 30 tysięcy złotych.

Polaków do unikania umowy o pracę nadal zachęcają wysokie koszty zatrudnienia. Wypłata przekazywana pod stołem nie jest obciążona podatkiem i składkami (emerytalną oraz zdrowotną). Dzięki temu w niektórych przypadkach jest blisko dwukrotnie wyższa. To istotny argument, szczególnie dla młodych ludzi, którzy jeszcze nie myślą o zabezpieczaniu swojej starości, za to borykają się z bieżącymi problemami finansowymi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.