System emerytur obywatelskich

System emerytur obywatelskich

System emerytalny wymaga reform. Tylko poprzez wprowadzenie korzystnych zmian zapewnimy sobie warunki na starość. Powstaje więc pytanie, czy nowy pomysł ministerialny jest zgodny z tym założeniem.

Minister Jolanta Fedak ujawniła, że ministerstwo pracuje nad nowym projektem, który przewiduje wprowadzenie emerytur społecznych. Mimo że nie znamy jeszcze konkretów, pomysł wzbudził spore kontrowersje wśród finansistów i pracodawców. Wszystko dlatego, że przewiduje on wypłaty emerytury wszystkim, nawet tym, którzy w wieku produkcyjnym nie odprowadzali składek do ZUS.

Ministerstwo zgodnie broni jednak projektu. Jego zdaniem emeryturuy obywatelskie muszą zostać wprowadzone, by zapewnić godną starość obywatelom. Osoby, które nie wypracowałyby sobie emerytury co miesiąc miałyby dostawać ok. 706 zł. Zdaniem Fedak wypłaty emerytury w sumie wiązałyby się z mniejszymi kosztami niż wypłaty zasiłków, które prowadzone są obecnie. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje juz Wielka Brytania, a cała Unia poddaje ten temat żywej dyskusji.

Mimo to emerytury obywatelskie to zły pomysł zdaniem specjalistów od finansów i pracodawców. Mogłyby spowodowac nowe, niebezpieczne zjawisko. Pewna emerytura nie zachęcałaby do pracy, przez co nie generowałaby dochodów do budżetu państwa. część pracowników wolałaby bowiem pracować „na czarno”. Oprócz tego taki system byłby krzywdzący dla pracującej i odprowadzającej składki częsci społeczeństwa. Z założenia jest więc niesprawiedliwy społecznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.