Walka z rakiem szyjki macicy

Walka z rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy należy do nowotworów złośliwych. Dlatego jego leczenie bardzo często kończy się niepowodzeniem. Stąd tak ważna jest profilaktyka, o której zapomina wiele kobiet.

Statystyki dotyczące raka szyjki macicy są przerażające. Co roku z jego powodu umiera w Polsce ok. 2 tys. kobiet. Rokrocznie lekarze wykrywają ok. 3,5 tys. nowych przypadków zachorowań na ten nowotwór. Dzieje się to najczęściej w zaawansowanym stadium choroby, kiedy zaczyna ona dawać objawy. Wcześniej rozwija się w ukryciu, nie wywołując u pacjentek żadnych podejrzeń. Dokładny obraz choroby w każdym stadium dają badania cytologiczne. Te regularnie wykonuje jednak niewielki odsetek kobiet.

O tym jak ważne są badania profilaktyczne każdego roku przekonują organizacje wspierające walkę z rakiem oraz NFZ, który w 2007 roku rozpoczął znaczący program profilaktyczny. W ramach tego programu do kobiet w wieku 25-59 lat wysyłał imienne zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Choć inicjatywa bardzo słuszna, nie spotkała się niestety ze zdecydowanym odzewem ze strony kobiet – z badań skorzystało zaledwie 12 proc. z nich.

Duża zachorowalność na raka szyjki macicy i raka piersi to nie tylko dramat pacjentek, ale także spore koszty dla państwa. Dlatego resort zdrowia dąży do tego, by zminimalizować liczbę zachorowań. Chce, by walka z rakiem była uregulowana prawnie. Oznacza to, że kobiety zobowiązane byłyby do cyklicznego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia chce, by obligatoryjne badania cytologiczne i mammograficzne były uwzględnione w ustawie o zdrowiu publicznym. Wcześniejsze plany, które powstały w 2009 roku dotyczyły uwzględnienia ich w kodeksie pracy. Spaliły na panewce, ponieważ opieką objęte byłyby wyłącznie kobiety pracujące. Obecny projekt jest lepszy, ma więc większe szanse na powodzenie.

Tym bardziej, że popierają go lekarze onkolodzy oraz psychoonkolodzy. Przeciwne obligatoryjnym badaniom są jednak feministki, które są zdania, że takie prawo uderzałoby w wolność obywatelek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *