Spadkobiercy mają wgląd do informacji o spadkodawcach

Wraz z momentem śmierci dana osoba przestaje mieć możliwość chronienia swoich danych osobowych, a to, co robiła za życia może zostać skrywane lub ujawnione przez osoby czy instytucje, którym te informacje zostały powierzone. Czy banki mają prawo przedstawiać spadkobiercom całą historię rachunku spadkodawcy? Gdzie w tym wszystkim ochrona danych?

Dziennik Gazeta Prawna opisał sytuację, że po śmierci polityka, jego siostry – spadkobierczynie otrzymały od banku pełną historię rachunku bankowego z ostatnich kilku lat.

Sprawa była o tyle drażliwa, że żona nie życzyła sobie tego, aby ktoś inny miał wgląd do ich domowych finansów. Zmarły był politykiem, a po jego kampanii wyborczej na koncie pojawiły się długi. Przyjaciele zasilali jego rachunek darowiznami, a na przygotowanym przez bank wyciągu były zamieszczone dane wszystkich darczyńców. Wrażliwe były również dane związane z wydatkami. Zmarły mąż przekazywał żonie środki na prowadzenie domu, a dodatkowo regulował rachunki w klinice, w której się leczyła.

djedzura/bigstockphoto.com

Trudno dziwić się wdowie, że nie życzyła sobie ujawniania takich informacji, ale jak wynika z opinii Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych bank działał zgodnie z prawem, a skarga nie jest zasadna.

Dane o spadkodawcach nie są objęte tajemnicą bankową – tłumaczy się bank

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego w momencie śmierci danej osoby wszystkie prawa majątkowe przechodzą na jego spadkobiorców. Dlatego bank nie jest zobowiązany wobec nich do zachowania tajemnicy bankowej i może udostępnić im wyciąg z konta spadkodawcy.

Bank działał zgodnie z prawem, ale negatywnie ocenia jego postawę, cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną dr hab. Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Zaznacza, że bank jest instytucją zaufania publicznego i powinien dbać o to, aby dane wrażliwe jego zmarłego klienta nie były wyjawiane. W końcu powierza im on je w zaufaniu, a po śmierci nie może się już bronić.

To jednak dylemat natury etycznej, bo Urząd Ochrony Danych Osobowych oddalił skargę, przyznając rację bankowi. Mimo tego, że ujawnione zostały informacje nie tylko dotyczące zmarłego, ale również jego żony (np. dotyczące leczenia).

Specjaliści z zakresu prawa oceniają, że potrzebne są zmiany w prawie, które pozwolą odpowiednio zachowywać się w takich sytuacjach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.