Amfetamina i haszysz w dopalaczach

Amfetamina i haszysz w dopalaczach

Dopalacze – od miesiąca to bardzo gorący temat. Głównie ze względu na kontrowersje związane z zamknięciem sklepów i działaniem rządu na granicy prawa.

Od zamknięcia sklepów z dopalaczami przez Sanepid i policję mija właśnie miesiąc. Po takim czasie okazuje się, że determinacja rządu w walce z tymi substancjami była jak najbardziej słuszna. Podjęte ryzyko się opłaciło i rząd znowu ma w tej sprawie przewagę.

Ośrodki testujące obecnie dopalacze ujawnili bowiem, że w składzie zarekwirowanych substancji wykryto narkotyki. Dopalacze, m.in. „Tajfun”, który cieszył się największą popularnością wśród klientów sklepów, zawierają w składzie amfetaminę, haszysz i konopie indyjskie, czyli środki całkowicie nielegalne w Polsce. Potwierdziły do analizy laboratoryjne prowadzone w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie i w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie.

Takich samych wyników można się spodziewać po przebadaniu pozostałych materiałów. Ośrodki badawcze dostały w sumie ok. 9000 próbek dopalaczy. Zdecydowana interwencja rządu w sprawie dopalaczy daje szansę na to, że te substancje psychoaktywne zostaną całkowicie wycofane z rynku. Nie będzie to łatwe, jednak teraz przynajmniej rząd ma w ręku prawdziwe, solidne dowody na to, że „towary kolekcjonerskie” są rzeczywiście niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *