Opieka nad matką i noworodkiem nie zadowala NIK-u

Opieka nad matką i noworodkiem nie zadowala NIK-u

Brakuje sprzętu, lekarzy i przepisów usprawniających funkcjonowanie szpitali – taki wyrok wydała NIK po inspekcjach dotyczących badania stanu opieki nad matką i noworodkiem w polskich szpitalach.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, który jest bardzo krytyczny, jeśli chodzi o standardy okołoporodowe szpitali. Jakość świadczonych usług nie jest najlepsza, bowiem wyposażenie nie spełnia wymogów. Przede wszystkim za mało jest stanowisk do intensywnej terapii noworodków, pomp infuzyjnych i karetek do przewozu noworodków. Mało tego, na wielu oddziałach brakuje specjalistów neonatologów.

Nie ma też przepisów regulujących zasady przekazywania noworodków placówkom specjalistycznym, w związku z tym aż 40 procent szpitali ma z tym niemałe kłopoty.

Wiele szpitali nagminnie łamie też prawo. Głównie w kwestii pobierania dodatkowych opłat za świadczenia od pacjentek ubezpieczonych. Niepokojącym standardem jest, że placówki oferują znieczulenie zewnątrzoponowe czy lepsze warunki pobytu za opłatą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.