Unijna unifikacja na rynku serwisowym

Unijna unifikacja na rynku serwisowym

Zdarzyło Ci się, że zdecydowanie przepłaciłeś za części wymienne do samochodu. Niestety o to nie trudno! Jednak po 1 czerwca wszytko ulegnie zmianie. W życie wejdą nowe przepisy dotyczące motoserwisu!

Unijny komisarz do spraw konkurencji Joaquin Almunia zapowiada, że mają one ujednolicić cennik usług na terenie całej Europy, dzięki czemu naprawa samochodu będzie dużo tańsza. W taki sposób Unia chce promować konkurencję na rynku serwisowym.

Do tej pory obserwujemy dużą rozpiętość cen na rynku za te same usługi, często sięgającą nawet 100 proc. Według regulacji unijnych jest to niedopuszczalne. Dlatego teraz nasza kieszeń tak bardzo nie odczuje jakiejkolwiek naprawy.

Zgodnie z nowymi przepisami przede wszystkim naprawa w nieautoryzowanym serwisie nie będzie jednoznaczna z utratą gwarancji. Dodatkowo producenci aut będą musieli udostępnić nieautoryzowanym warsztatom szczegółową dokumentację pojazdów, a korzystanie z usług salonów autoryzowanych będzie konieczne, jeśli oferowane usługi będą bezpłatne. Poza tym w myśl nowych zapisów oryginalne warsztaty dealera będą mogły oferować klientom nieoryginalne, tańsze, ale zgodne z parametrami producenta części zamienne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *