Ograniczenia handlu w niedziele – czy zostaną zaostrzone?

Mimo że zakaz handlu został wprowadzony w 2018 roku, nadal ograniczenie możliwości dokonania zakupów w niedzielę budzi dużo emocji. Sytuacja może już wkrótce wzbudzić jeszcze większe dyskusje, ponieważ w rządzie pojawił się pomysł projektu, który uszczelnić ma obecnie funkcjonujące przepisy. Oznaczałoby to zamknięcie w niedzielę niektórych placówek handlowych, obecnie otwartych z powodu prowadzenia działalności pocztowej.

Rząd chce zaostrzenia zakazu handlu

Prawo i sprawiedliwość wraz ze związkiem zawodowym zapowiadało projekt uszczelnienia przepisów o zakazie handlu. Do przepisów wprowadzona miałaby być definicja działalności przeważającej, która ograniczyłaby możliwość otwierania sklepów ze względu na oferowanie dodatkowych usług, np. pocztowych.

Dzięki tej zmianie w niedzielę mogłyby zostać otwarte jedynie placówki, których ponad 50 procent przychodów pochodzi z oferowania produktów, których sprzedaż jest dozwolona w niedzielę. Obejmuje to m.in. sprzedaż biletów, wyrobów cukierniczych, kwiatów czy też oferowania usług gastronomicznych.

Dotyczy to również sklepów oraz sieci handlowych, które obecnie omijają zakaz handlu, prowadząc dodatkowo działalność pocztową. W wypadku uszczelnienia przepisów, tego typu punkty sprzedażowe będą musiały udowodnić, że usługi pocztowe stanowią ponad połowę ich obrotów.

Jak na razie projekt nowelizacji nie trafił jeszcze do Sejmu i zgodnie z informacją z 6 lipca, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii nie prowadzi obecnie prac nad zmianą ustawy.

Duże znaczenie może mieć w tym przypadku epidemia koronawirusa. Wprowadzenie dodatkowych ograniczeń mogłoby opóźnić powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii.

Zaostrzenia prawa nie będzie?

Mimo że wiele wskazuje na to, że na razie zaostrzenia restrykcji dotyczących handlu w niedzielę nie będzie, trudno spodziewać się także ich liberalizacji. Na to liczyły m.in. ośrodki turystyczne, w których handel w niedzielę jest ożywiony ze względu na ciągły napływ turystów.

Nadal handel w niedzielę mogą prowadzić jedynie sklepy, w których pracuje sam właściciel lub członek jego rodziny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.